Collection

Lithuanian Grand Duke Butigeidis Dragoon Battalion

On 19 June, 1992 by the Chief of the Field Army Brigade Lt. Col. Česlovas Jezerskas order No 146, captain Rimantas Baltušis, Brigade Combat and landing training department, was commissioned to form a separate Motor-borne Battalion. By the order of the Minister of National Defence Audrius Butkevičius of 14 July, 1992, Nemirseta garrison town with all its equipment was to be transferred to Field Army Brigade. Nemirseta garrison town is situated West to the former road Klaipėda-Palanga. In this garrison town Field Army Klaipėda Motor-borne Battalion was located. Since 2 November, 1992 Cpt. Rimantas Baltušis was appointed as a Commander of the Battalion.

On 20 August, 1993 the Battalion was redeployed to Klaipėda. The territory with the premises undertaken from the Russian Federation was transferred to Klaipėda Motor-borne Battalion. In October 1993 the Field Army Brigade "Iron Wolf" Klaipėda Motor-borne Battalion was re-named to Klaipėda 7th Dragoon Coast Guard Battalion.

While improving the management structure since 1 April, 1995 Motorised Infantry Brigade "Iron Wolf" Klaipeda 7th Dragoon Coast Guard Battalion was transferred under the subordination of Klaipėda Navy Forces. The Battalion was named to Klaipėda 7th Dragoon Coast Guard Battalion". According to the new organizational structure, composition and tasks the Battalion soldiers were attributed to Maritime Infantry and execute Coast Guard and Attack Operations.

On 27 October, 1999 a new Motorized Infantry Brigade was formed, which on 22 February, 2000 was named "Žemaitija". Since 1 December, 1999 Navy Forces Klaipėda 7th Dragoon Coast Guard Battalion was transferred under the direct subordination of Motorized Infantry Brigade "Žemaitija" West and on 22 February, 2000 the Battalion was given the name of Lithuanian Grand Duke Butigeidis Dragoon Training Battalion.

During the reform process on 1 September, 2004, the Battalion was transferred under the direct subordination of the Chief of the Volunteer Service of National Defence. On 1 December, 2004 it was re-organized into a Training Battalion; its former activities were changed and the staffs of National Defence Volunteer Service centres were transferred under the subordination of the Battalion.